Właściwości wody!

Utworzono dnia 09.11.2023

Chcielibyśmy podzielić się z Wami ciekawym eksperymentem związanym z właściwościami wody. Woda jest niezwykłą substancją, która może występować w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Woda ma też zdolność rozpuszczania wielu innych substancji, ale nie wszystkich. Jak to sprawdzić? Zobaczcie sami, jakie to proste i jednocześnie sprawiające wiele przyjemności dzieciom.

Potrzebne będą:

• pojemnik z wodą,
  • różne materiały, np. cukier, mąka, kawałek kartki papieru, spinacz, moneta, farby itp.,
  • łyżeczka.

Przebieg doświadczenia:

1. Wybierz jeden z materiałów i wsyp go do pojemnika z wodą. Zamieszaj łyżeczką i obserwuj, co się dzieje.
  2. Powtórz krok 1 z innymi materiałami i porównaj wyniki.
  3. Zapisz swoje spostrzeżenia i wnioski.

Oto wyniki naszej pracy:

• Cukier rozpuszczają się w wodzie. Nie widać ich cząsteczek, a woda zmienia swój smak.
  • Mąka nie rozpuszcza się w wodzie. Jej cząsteczki tworzą zawiesinę, która osadza się na dnie lub unosi się na powierzchni. Woda zmienia swój kolor i zapach.
  • Metal nie rozpuszcza się w wodzie i nie zmienia jej właściwości. Tonie, ponieważ jest cięższy od wody.

Wniosek:

• Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem, ale nie rozpuszcza wszystkich substancji. Niektóre substancje tworzą z wodą roztwory, a inne zawiesiny.

Mamy nadzieję, że eksperyment z wodą był dla Was ciekawy.

Marita Cwojdzińska

Właściwości wody!