Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu

Biblioteka

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI

 

Godziny otwarcia w roku szkolnym 2023/2024

poniedziałek - czwartek 7.50 - 14.00

piątek 7.50 - 13.10

 

W BIBLIOTECE:

  • chętnie Cię widzimy,
  • nie stawiamy stopni,
  • do niczego nie zmuszamy.

 

W BIBLIOTECE MOŻESZ:

  • samodzielnie wybierać i wypożyczać książki,
  • czytać czasopisma,
  • wyszukiwać informacje,
  • myśleć,
  • mieć spokój,
  • uśmiechać się.

 

REGULAMIN

Regulamin biblioteki i Szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników lub materiałów edukacyjnych w SP nr 4 znajdują się w zakładce https://sp4.rawicz.pl/dokumenty-szkolne.

 

⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

LIST Grażyny Soboty (nauczyciela-bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Rawiczu) - Czytanie książek - moda czy przeżytek?

Czytanie, to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława Szymborska

    Badania czytelnictwa nastolatków przeprowadzone w ostatnich latach przez Bibliotekę Narodową i Instytut Badań Edukacyjnych wykazują, że ok. 40% nastolatków nie czyta książek wcale albo czyta bardzo sporadycznie. Środowiska promujące czytelnictwo biją na alarm, organizują różnorodne kampanie społeczne podkreślające rolę książki w życiu człowieka. Media  reklamują czytanie jako zjawisko modne, mówiąc językiem młodzieży „trendy”. Powstają ogólnopolskie programy  nie tylko dofinansowujące biblioteki, ale dające uczniom możliwość wyboru książek.

    Czy rzeczywiście czytanie jest tak ważnym elementem życia, co nam daje i jak wpływa  na ludzi? Naukowcy nie mają tutaj wątpliwości – czytanie ma ogromny wpływ na intelekt, pamięć, kulturę, relacje międzyludzkie a nawet … zdrowie.  Czytające dziecko staje się myślącym dorosłym. Lektura, zwłaszcza systematyczna, to nie tylko źródło wiedzy, ale większa efektywność pracy mózgu, stymulacja myślenia analitycznego i logicznego, poprawa procesów pamięciowych,  kreatywności i wyobraźni. W procesie czytania  wzbogacamy słownictwo, elokwencję, co ułatwia karierę zawodową. Łatwiej przyswajamy zasady ortografii i gramatyki. Uczymy się norm i zachowań społecznych. Badania dowodzą, że osoby czytające książki mają właściwą samoocenę, są bardziej empatyczne, łatwiej nawiązują kontakty i radzą sobie z emocjami. I wreszcie książki pozwalają zredukować stres, relaksują, co w trudnym okresie dojrzewania ma niebagatelne znaczenie (wg badań University of Sussex wystarczy 6 minut czytania, aby o prawie 70 % zmniejszyć stres).

      W dzisiejszych czasach książka napotyka silną konkurencję ze strony telewizji i internetu.

     W praktyce czasu wolnego młodzież najczęściej korzysta z gier komputerowych, ogląda filmy, słucha muzyki, ale w jej codzienności na pewno jest miejsce  na książkę. Niekoniecznie papierową, może czytaną na smartfonie, laptopie lub czytniku elektronicznym. I trzeba wyraźnie zaznaczyć, że dla licznej grupy nastolatków czytanie jest zajęciem ważnym i uprawianym systematycznie.

     Jak zainteresować książką tych „opornych”? Wielką rolę w promocji czytelnictwa odgrywają rodzice. Ich przykład, słowa zachęty, to najlepsza reklama. Łatwiej wyrobić nawyk czytania u małych dzieci, ale tak naprawdę nigdy nie jest za późno, aby zaprzyjaźnić się z książką. Można np. podsunąć literaturę, na podstawie której nakręcono modny w środowisku młodzieży film. Tym, którym trudno przebrnąć przez kilkuset stronicowe dzieło, zaproponować komiks. Nastolatki mają własne preferencje literackie, należy je uszanować. Warto jednak wiedzieć, że zdecydowaną popularnością w tym wieku cieszy się literatura fantastyczna, której bogaty wybór jest w każdej bibliotece i księgarni.

     Przekazanie naszym dzieciom zainteresowania książkami, zaszczepienie w nich systematycznego czytelnictwa, to kapitał, który na pewno będzie procentował w dalszym życiu.   

ZBIORY BIBLIOTEKI

Biblioteka szkolna oferuje swoim czytelnikom bogaty wybór książek, zbiorów specjalnych oraz innych dokumentów przydatnych uczniom, nauczycielom i rodzicom. Podstawę księgozbioru biblioteki stanowi literatura dla dzieci i młodzieży oraz lektury dla klas I-VIII oraz oddziałów gimnazjalnych. W bibliotece wyodrębniony jest księgozbiór podręczny, w skład którego wchodzą encyklopedie, słowniki, leksykony, wydawnictwa albumowe, atlasy, przewodniki itp. Z księgozbioru podręcznego można korzystać na miejscu w czytelni.

 

 ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

Jeśli jesteś czytelnikiem biblioteki możesz poznać zbiory, sprawdzić swój stan wypożyczeń lub zarezerwować książkę po zalogowaniu się na swoje konto! Aby to zrobić klikamy poniższy baner oraz wpisujemy swój e-mail i hasło z e-dziennika. Szczegóły u nauczyciela bibliotekarza.

 

 

  ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

Chcesz wiedzieć co dzieje się w szkolnej bibliotece?

Znajdź nas na Facebooku!

 

⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

INTERNETOWE CENTRUM MULTIMEDIALNE

Od września 2015 r. w bibliotece szkolnej działa  INTERNETOWE CENTRUM MULTIMEDIALNE (ICM).

Powstało ono w ramach realizacji projektu pn."e-Rawicz szansą rozwoju Gminy" w ramach: Programu Operacyjnemu Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, działanie 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion.

Zadanie to zostało w całości sfinansowane ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt ten jest wdrażany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt jest realizowany przy współudziale:

  1. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - Instytucja Zarządzająca - www.poig.gov.pl lub www.mrr.gov.pl
  2. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - Instytucja Pośrednicząca - www.mac.gov.pl
  3. Władza Wdrażająca Programy Europejskie - Instytucja Wdrażająca - www.wwpe.gov.pl

 

ICM zostało wyposażone w 25 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.

Internetowe Centrum Multimedialne służy uczniom, nauczycielom, innym pracownikom szkoły oraz rodzicom, m.in. przez:

  1. Podnoszenie jakości i dostępności kształcenia poprzez promocję wykorzystania nowoczesnych technologii,
  2. Ułatwienie zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej poprzez sieć Internet oraz informacji multimedialnej,
  3. Wspieranie procesu ustawicznego kształcenia się i samokształcenia,
  4. Wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu majątkowego,
  5. Wspieranie integracji młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności fizycznej i intelektualnej,
  6. Umożliwienie uczniom, nauczycielom i rodzicom dostępu do Internetu poza systemem lekcyjnym.

 

Szczegółowe zasady funkcjonowania Centrum określone zostały w Regulaminie.

Z  INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki szkolnej.


Zapraszamy

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: