Patriotyczne strofy

Utworzono dnia 27.11.2023

W listopadzie z okazji Dnia Niepodległości po raz kolejny odbył się szkolny konkurs na wiersz patriotyczny adresowany do uczniów klas 4 – 8. Zadanie polegało na samodzielnym napisaniu utworu poetyckiego pokazującego różne oblicza miłości do ojczyzny. Uczestnicy konkursu sławili bohaterstwo polskiego żołnierza, który „szlachetny jest jak orzeł, co nie boi się upadku” oraz „waleczny i władczy jak lew, co grzywę ma złotą” (Zuzanna Gbiorczyk „Obrońca”) i którym dziś „dziękujemy za to, że w wolnej Polsce się wychowujemy” (Agnieszka Przyjemska „Dziękujemy!!!”).  Oddawali cześć fladze narodowej, której „kolor biały to barwa chwały”, a „kolor czerwony jest krwią zbroczony” (Mikołaj Krupieńczyk „Flaga”). Chwalili piękno polskiej przyrody, pisząc: „Bliski jest mi dom, góry, morze, pola, lasy,/ jeziora, staw./ Skowronek, jaskółka lecące po niebie” (Katarzyna Klejewska „Polska ojczyzna moja”). Sami z dumą nazywali się patriotami: „Patriotką nazwać się mogę,/ Bo Polsce zawsze pomogę” (Lena Ptak „Żołnierzu”), „Chociaż jestem mały, ale Patriota ze mnie doskonały” (Wiktor Szafliński „Moja ojczyzna”).

Laureaci konkursu to właśnie autorzy wierszy, z których pochodzą powyższe fragmenty.

1. miejsce - Mikołaj Krupieńczyk (kl. 6b)

2. miejsce -  Zuzanna Gbiorczyk (kl. 5a)

3. miejsce – Lena Ptak (kl. 6c) i Wiktor Szafliński (kl. 4b)

wyróżnienia:

Agnieszka Przyjemska (kl. 6b) i Katarzyna Klejewska (6d)

Gratulacje!

Agnieszka Bratuś