Spotkanie z literaturą i sztuką

Agnieszka Bratuś

25 lutego 2020 r. klasy 5d i 5f pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Najpierw wzięły udział w lekcji czytelniczej „Czytanie na dywanie” w Teatrze Muzycznym „Capitol”.

Justyna Woźniak – aktorka tego teatru czytała uczniom fragment książki pt. „Chłopiec, który hodował smoki” Andy’ego Sheperda. Główny bohater powieści - Tomas odkrywa dziwne stare drzewo w głębi ogrodu dziadka, ale nie myśli o tym zbyt wiele. Zabiera jednak zabawnie wyglądający owoc z drzewa do domu i ku jego zaskoczeniu wykluwa się z niego mały smok! Tomas zyskuje nowego przyjaciela - swojego własnego smoka, Flickera. Chłopiec szybko dowiaduje się, że życie z nim to świetna zabawa, ale także bardzo ... nieprzewidywalna. Pani Justyna Woźniak została przez uczniów rozpoznana jako aktorka grająca w serialu paradokumentalnym „Lombard. Życie pod zastaw”.

Druga część wycieczki poświęcona była sztuce . Uczniowie wzięli udział w lekcjach muzealnych w Pawilonie Czterech Kopuł. Klasa 5d w zajęciach „Abakany, mutanty, ptaki: rzeźby Magdaleny Abakanowicz”, a 5f - „Obraz nie tylko farbą malowany”. Dzieci tworzyły zagadkowe opisy rzeźb oraz wykonywały prace plastyczne zainspirowane zwykłymi przedmiotami.

Uczniowie wrócili zadowoleni i być może sztuka stała się im bliższa, nie tak daleka i nieznana. A do czytania byli zachęcani w ramach innowacji czytelniczej „Kto czyta, żyje podwójnie” realizowanej w szkole.